31 stycznia 2016 Udostępnij

Szał domowego wina!

W pierwszej kolejności wybieramy typ owoców, z których chcemy wytworzyć wino. Wino można zrobić właściwie z każdego surowca spożywczego. Przyjęto jednak, że wino to napój z winogron, a pozostałe formy nazywać się powinny napojami wino podobnymi. 
Do zakupionych surowców owocowych dochodzą jeszcze drożdże winiarskie. Jedynie wytwarzanie wina z winogron nie wymaga dodatkowego kupna drożdży, ponieważ w tym wypadku drożdże zawarte są w rejonie skórek winogronowych. Przed przeznaczeniem winogron do wina nie można więc tych skórek myć, ponieważ pozbawiamy ich drożdży i sprawiamy, że wino będzie zwyczajnie słabe. Najlepiej do wytwarzania wina naddają się specjalne drożdże winiarskie, jeśli ich nie posiadamy, w ostateczności użyć możemy drożdży uniwersalnych. Paczka drożdży winiarskich zasila od 5 do 25 litrów zaczynu zwanego moszczem. Kiedy będziemy przygotowywać większe zasoby winne, o objętości przekraczającej 30 litrów, trzeba będzie w tym celu zastosować podwójną porcję paczki drożdży na wytworzenie zaczynu. Jeśli natomiast mamy do czynienia z drożdżami w płynie, trzeba dodać do wywaru specyficzną pożywkę, dzięki czemu drożdże jeszcze sprawniej będą się namnażały. O rozpoczęciu procesu fermentacyjnego w drożdżach świadczy pianka.Kolejnym krokiem jest moszcz winny. Składają się na niego owoce, woda oraz cukier. Obieramy owoce z niepotrzebnych ogonków czy szypułek, poddajemy rozdrobnieniu i umieszczamy w gąsiorze. Potem wszystko wedle potrzeb smakowych doprawiamy.
Gotujemy wodę z dodatkiem cukru. Należy przelać część wody do emaliowanego garnka i wsypać jeszcze cukier, by wytworzył się syrop. Objętość roztworu zwiększa się o 0,6 litra, gdy wsypiemy do niego 1 kg cukru. Woda stosowana do produkcji alkoholu nie może być surowa! Wytworzony syrop należy schłodzić w ustronnym miejscu. Po wystygnięciu wlewa się go do gąsiora.

Połączone ze sobą składniki na wino nie mogą być zbyt ciepłe, ponieważ w takich warunkach dochodzi do zabicia drożdży i utrudnienia procesu fermentacji. W momencie, kiedy temperatura moszczu dorównuje temperaturze pokojowej – można dodać drożdże. Rozmnażanie drożdży wspomaga pożywka, dobierana do objętości wina, jakie planujemy przygotować.

Po umieszczeniu składników w gąsiorze – wszystko dokładnie mieszamy. Gąsior zatkany korkiem musi stać w ciepłym miejscu. Korek pełni funkcję zabezpieczającą. Po kilku dniach od momentu, gdy rozpoczyna się proces fermentacji, kontrolujemy stan jego burzliwości oraz poziom powstałego zaczynu. Jeśli wysokość jest bezpieczna, można zatkać gąsior i umocować rurkę fermentacyjną, w której powinna się znajdować śladowa ilość wody. Wino w takim stanie powinno spoczywać i dojrzewać do dziewięciu tygodni. W trakcie procesu fermentacji poziom bulgotania wina w gąsiorze będzie stopniowo malał – to znak, że wino można zacząć już przelewać. Przelewa się więc wino do mniejszego gąsiora lub butelek, w międzyczasie degustując oraz oceniając smak. Wino po przelaniu odstawia się na kilka kolejnych miesięcy. Cicha fermentacja wina to kolejny etap krystalizowania się procesu wytwarzania alkoholu. Wino nabiera smaku i koloru. Wino po ostatecznym przelaniu do butelek można przechowywać w chłodnych spiżarkach lub piwnicach. Pamiętajmy o tym, że im starsze wino – tym lepiej będzie nam smakowało! Smacznego!